Domácà krajiny
Samostaná výstava Kristýny a Marka Milde
FUTURA Karlin Studios,
KÅ™ižÃkova 34, Praha 8, Czech Republic
Zahájenà ve středa, 19. 12. 2012, 18h
Výstava potrvá do 13. 1. 2013
Výstava „Domácà krajiny“ zkoumá na poli domácÃho prostÅ™edÃ, jakým způsobem architektura a postindustriálnà realita ovlivňuje způsob chápánà pÅ™Ãrody.
UmÄ›lecký tandem žijÃcà v New Yorském Brooklynu Kristýna a Marek Milde použÃvajà prostÅ™edà domova a kulturu bydlenà jako platformu, pro zkoumánà kulturnÃho odcizenà od pÅ™Ãrody způsobené vlivem života uvnitÅ™ pohodlného interiéru domů. V cyklech projektů, z nichž nÄ›které majà formu domácÃch zlepÅ¡ováků typu udÄ›lej si sám zkoumajà úlohu a funkci zaÅ™izovánÃ, ÄiÅ¡tÄ›nà a zdobenà – ÄinnostÃ, které se podÃlà na vytvářenà pocitu domova uvnitÅ™ anonymnà bÃle krychle. Za domov je obvykle považován soukromý prostor, který odrážà privátnà univerzum obyvatel s jejich zájmy, vkusem, kulturnÃm a sociálnÃm statutem. V „DomácÃch krajinách“ se umÄ›lci zaměřujà na metody a koncepty, které transformujà prostor obydlà v Å¡irÅ¡Ãch souvislostech kontextu kultury, životnÃho prostÅ™edÃ, geografie, a pÅ™Ãrody.
Aktuálnà otázky životnÃho prostÅ™edà úzce souvisà s naÅ¡Ã kulturou bydlenÃ, ve které architektonické struktury a postindustriálnà realita dominujà svÄ›tu pÅ™Ãrody. Výstava „Domácà krajiny“ sleduje fenomén nového zvláštnÃho druhu modernÃho ÄlovÄ›ka Homo Interius, který trávà vÄ›tÅ¡inu svého života uvnitÅ™ bÃlé krychle oddÄ›len od vlivu okolÃ, což jej výslednÄ› vede k ryze interiérnÃmu náhledu na realitu. Navzdory neomezenému pÅ™Ãstupu k záplavÄ› informacÃ, je jeho vztah k bezprostÅ™ednÃmu okolà a životnÃmu prostÅ™edà rozostÅ™ený a odpojený. Jeho odcizený pohled na pÅ™Ãrodu tak vytvářà dalÅ¡Ã ekologické problémy. ZatÃmco Homo Interius žije spokojenÄ› v pohodlném a klimatizovaném prostÅ™edÃ, svou odpojenost od vnÄ›jÅ¡Ãho svÄ›ta a smyslovou deprivaci se snažà kompenzovat různými formami kontextualizace domácÃho prostÅ™edÃ. SbÃrky, upomÃnkové a pÅ™Ãrodnà pÅ™edmÄ›ty pÅ™ivezené z cest, nalezené Äi obdržené jako dary od přátel, umÄ›lecká dÃla, obrazy a fotografie to vÅ¡e spojuje uzavÅ™ený prostor obydlà s Å¡irÅ¡Ãm kontextem svÄ›ta a dohromady vytvářà vizuálnÃ, plastické, vnitÅ™nà krajiny, které nÄ›kdy transformujà pÅ™Ãbytky v útvary jeskynnÃho typu. ZatÃmco objekty a sbÃrky mohou být synonymem maloměšťáctvà a nemohu úplnÄ› nahradit vnÄ›jÅ¡Ã svÄ›t, pÅ™esto pÅ™ispÃvajà k vytvářenà pocitu domova a integrity tÃm, že lidem pÅ™ipomÃnajà důležitá mÃsta a jejich osobnà pÅ™ÃbÄ›hy. Nahrazujà tÃm to, co jim architektura nenà schopna dát. Život uvnitÅ™ ÄtyÅ™ stÄ›n je obecnÄ› vnÃmán jako naÅ¡e primárnà realita. Odcizenà od vnÄ›jÅ¡Ãho kontextu se tak stalo neviditelnou souÄástà každodennosti a kultury, ve které je běžné užÃvat a spotÅ™ebovávat vÄ›ci, o kterých nevÃme, odkud jsou, kdo je vyrobil a co se s nimi stane poté, až je vyhodÃme. ZatÃmco systém spotÅ™eby je rafinovanÄ› organizován tak, aby umožnil trvale žÃt nezúÄastnÄ›ný život v kontrolovaném prostÅ™edà izolovaných interiérů, poslednà vÄ›cÃ, kterou je v nich těžké ovládnout zůstává prach, který si žije svým autonomnÃm životem. ÄŒiÅ¡tÄ›nÃm, vysávánÃm a zametánÃm se snažÃme zbavit poslednÃho důkazu, který nás spojuje se svÄ›tem venku a pÅ™Ãrodou, spolu s prachem tak mizà pod koberec i náš smysl pro integritu s prostÅ™edÃm a mÃstem kde žijeme. Prach se ve výstavÄ› „Domácà krajiny“ opakovanÄ› objevuje jako médium v situacÃch a metaforách které demystifikujà architektonické a kulturnà labyrinty.
Vybrané práce z vystavy:
V projektu UdÄ›lej si sám (Do-It-Your-Self) je v centru pozornosti průmysl barev a dekorovanà stÄ›n. V obytném prostoru barvy obvykle reprezentujà vnÄ›jÅ¡Ã svÄ›t. V obchodech se prodávajà barvy s názvy, které odkazujà na romantická zákoutÃ, roÄnà obdobà a pÅ™Ãrodnà jevy, ve skuteÄnosti jsou barvy vÄ›tÅ¡inou umÄ›lé a jedovaté látky, které majà jen málo spoleÄného s pÅ™Ãrodou a dále tak spÃÅ¡e utvrzujà odcizenà domácÃho prostÅ™edÃ. Kristýna a Marek Milde ve snaze o vytvoÅ™enà barvy domova, která by byla mÃstnÄ› specifická, vymalovali stÄ›ny svého obývacÃho pokoje barvou pigmentovanou prachem shromáždÄ›ným v domÄ›, ve kterém žijÃ. Pigment vyrobený z prachu v sobÄ› obsahuje ÄásteÄky vÅ¡ech ÄinnostÃ, které se na mÃstÄ› odehrávajà a nejlépe tak vystihuje barvu urÄitého mÃsta. V Karlin Studios je celý vstupnà prostor natÅ™en prachem, který byl nasbÃrán na mÃstÄ›. UmÄ›lci tak dávajà jednoduchý recept na barvu, který může být použit prakticky v jakémkoliv interiéru každým, kdo má zájem zjistit jakou barvu má jeho život. Projekt „UdÄ›lej si sám“ je prezentován spolu s barevnými vzorky z prachu různých domácnostà vyrobenými úÄastnÃky nedávného workshopu na toto téma.
In-Tree-Net vycházà ze situace interiéru, který jako takový vlivu pÅ™Ãrody zdánlivÄ› nepodléhá. Instalaci tvořà pospojované kmeny a vÄ›tve pÅ™ipevnÄ›né na zdi podobnÄ› jako trubky a dráty inženýrských sÃtÃ, které pÅ™ivádà do budovy životnÄ› důležité funkce. Stromy jejichž mnohovrstevná propojenost vytvářà ekosystém lesa, jsou zde redukovány na rigidnà model stroje, jenž reprezentuje mechanistický vztah k pÅ™ÃrodÄ›. Rozvodové sÃtÄ› energià jež se architektura vÄ›tÅ¡inou snažà zakrýt jsou zde zviditelnÄ›ny a vytaženy navenek poukazujÃc tak na propojenà s životnÃm prostÅ™edÃm i ve zdánlivÄ› nezávislém interiéru. In-Tree-Net nahlÞà kriticky na kulturnÄ› podmÃnÄ›né chápánà povahy pÅ™Ãrody, které vytvářà pocit, že pÅ™Ãroda jako taková má hranice, zaÄátek a konec podobný architektuÅ™e, urbanismu a umÄ›le vytvoÅ™ených systémů. PÅ™Ãroda je zde vnÃmána jako element, který procházà nejen skrze hradby zdÃ, ale i napÅ™ÃÄ umÄ›lými hranicemi, které bez kontextu dÄ›là krajinu, protÃnajà pohořà a Å™eky. V In-Tree-Netu pÅ™Ãrodnà prvky representujà ideu sblÞenà pÅ™Ãrody a způsobu jejÃho odcizeného chápánà a naznaÄujà propojenà fragmentovaných souvislostà prostoru v celistvost.
 Kde domov můj (Looking for a Home) je prezentace projektu zaÅ™izovánà obývacÃho pokoje vybaveného pouze nábytkem nalezeným na ulicÃch New Yorku. Instalace realizována v Queens College Art Center and Library v roce 2011 postupnÄ› vznikala po dobu jednoho mÄ›sÃce v závislosti na tempu a množstvà nalezených vÄ›cÃ. Selektivnà výbÄ›r zahrnoval pouze kusy, které by umÄ›lci eventuálnÄ› chtÄ›li umÃstit také ve vlastnÃm pÅ™Ãbytku. Výsledkem byl plnÄ› funkÄnà obývacà pokoj sloužÃcà návÅ¡tÄ›vnÃkům knihovny pro setkávánÃ, odpoÄinek a studium. Každý objekt byl zanesen na mapu do mÃsta, kde byl původnÄ› nalezen. Kde domov můj tvořà soukromý prostor uvnitÅ™ instituÄnà budovy, který se zabývá problematikou stále rychlejÅ¡Ãho cyklu konzumu, pomÃjivostà a zamÄ›nitelnostà vÄ›cÃ, u nichž vlastnictvà objektu Äasto pÅ™edstavuje pouze krátkodobou epizodu pÅ™ed jejich vyhozenÃm. Kde domov můj sleduje putovánà a osud jednotlivých objektů, které svým užÃvánÃm zÃskaly osobnà vrstvu, ve které je obsažen pÅ™ÃbÄ›h konkrétnÃch lidà a jejich prostÅ™edÃ.
V rámci výzkumného projektu nazvaného „Thoughts on the Living Room“, vyzývajà Kristýna a Marek Milde úÄastnÃky, aby vyjmenovali nefunkÄnà objekty, které majà doma nashromáždÄ›né a které jsou pro nÄ› důležité pocit domova. Projekt zabývajÃcà se pÅ™ÃbÄ›hy objektů zapoÄal na jejich nedávné prezentaci a dÃlnÄ› nazvané „Thoughts on the Living Room „ v Muzeu modernÃho umÄ›nà (MoMa) v New Yorku. NávÅ¡tÄ›vnÃci výstavy „Domácà krajiny“ v Karlin Studio jsou rovněž zváni, aby dále pÅ™ispÄ›li k tomuto projektu svými myÅ¡lenkami k tématu vyplnÄ›nÃm dotaznÃku.
PodÄ›kovánà patřà vÅ¡em, kteřà se na vzniku projektu Domácà krajiny podÃleli a bez jejichž pomoci by se projekt nemohl uskuteÄnit:
Klára Adamcová, Jan Milde, Jan Milde junior, Ludmila Mildeová, Maria Mildeová, Erika Pfeifferová, Jan Pfeiffer junior, Dr. Jan Pfeiffer.
Vstup volný, OTEVŘENO: STŘEDA > NEDÄšLE 12-18H, CeloroÄnà výstavnà pro gram Karlin Studio s podpoÅ™ili: Ministerstvo kultury ÄŒR, Magistrát hl.m. Prahy, PARTNER PROJEKTU: M2 REALESTATE, Mediálnà partneÅ™i: Artmap, ArtyÄok.tv, Radio 1, Prague Galleries , Radio Wave, ProtiÅ¡edi